קורס סוד הספירות: ספירת הבינה

ספירת בינה לשון תובנה. כשמישהו מבין משהו זאת אומרת שהוא לקח את החכמה ניתח אותה פירק אותה לגורמים ולכן הבין.
הבינה היא תולדה של החכמה.
אנו תמיד אומרים שהחכמה היא הזכר והבינה היא הנקבה ובאמת מי שמסתכל על בריאת האדם מוצא שהאדם נברא עפר מן האדמה – כלומר הוא תואם לספירת חכמה שעליה נאמר: והחכמה מאין תמצא…כלומר החכמה מגיעה מהשום מקום ואדם הראשון אכן נברא מכלום, אלא ברצות ה'.
אך ספירת בינה שהיא תוצר לחכמה מזכירה את האשה, כי על האשה נאמר כי מאיש לוקחה זאת – ממש כל מהותה של האשה הוא תולדה.

כלומר: החכמה היא מידע המתקבל באמצעות לימוד או השראה, לעומת זאת בינה היא תהליך רציונאלי שתפקידו לפרק לגורמים ולחלקים את החכמה ועל ידי כך מגדיל הבנה והחכמה מתרחבת.

ובאמת רק אשה מולידה. נשים מסוגלות להוליד מכיוון שהן בסוד הבינה. להוציא דבר מתוך דבר זה סוד הבינה. החכמה היא המידע הראשוני, והבינה היא ההבנה הנוספת מתוך ההבנה הראשונה וכן הלאה וכן הלאה…כלומר זוהי תולדה של חכמה חדשה, ולכן האשה מסוגלת להוליד ולהוציא דבר מתוך דבר.
לא רק שעצם מהות האשה היא תולדה כפי שלמדנו בפסוק מאיש לוקחה זאת. היא גם היחידה שמסוגלת להוליד דווקא בגלל העניין הזה.

אגב, התורה היא חכמה וכל גזירות חכמים הם בינה. התורה היא חכמה ראשונית שקיבלנו לעולם, וכל מה שאנו לומדים מתוך התורה ומחדשים חידושים אינם אלא בבחינת תולדה שקיימת בחכמה ואנו מרחיבים אותה על ידי כלים מתאימים שקיבלנו.

כשאדם לומד מידע חדש שהוא בחינת חכמה – הוא לא בהכרח יבין במה מדובר או למה זה כך, זה מבחינתו אקסיומה.
אך כשמסבירים לאדם את ההיגיון העומד מאחורי הדבר זוהי בינה. כשאדם מבין הוא למעשה מבצע קניין במידע כי התובנה גורמת לזיכרון ארוך טווח.
לכן ספירת בינה מביאה איתה עצמאות.
הבנה יוצרת שמחה – מכיוון שכאשר אנו מבינים הדברים מתיישבים על הלב ונוחים לנו.
לכן אומר הפסוק אם הבנים שמחה – האם שהיא בינה היא שמחה.

לצפייה בקורס המלא לחץ כאן

ספירת בינה מכונה אם מכיוון שהאם יולדת אדם מתוכה לאחר 9 חודשי הריון. ספירת בינה נקראת יובל מכיוון שיובל הוא לאחר 50 שנה וישנם 50 שערי בינה. ספירת בינה נקראת נהר על שם הפסוק ונהר יוצא מעדן להשקות את הגן – ולמדנו שאנחנו בתור מבוגרים הגיע הזמן שנבין את הסוד של התורה ולא נקרא כמו ילדים רק מה שכתוב. הילדים מבינים שנהר מים יוצא ממקום שנקרא עדן כדי להשקות את הגן, אבל כעת אנו מבינים שעדן היא ספירת חכמה והבינה יוצאת ממנה כדי להשקות את הגן שהוא הדעת.
ספירת בינה מכונה לב מכיוון שההבנה היא בלב לעומת ספירת חכמה הנקראת מח. ספירת בינה מכונה ירושלים של מעלה ואין באפשרותי להסביר כעת למה. ספירת בינה מכונה אלוקים חיים – כלומר כל ספירות השמאל הן מצד הגבורה – בכל מקום שכתוב בתורה אלוקים הכוונה למידת הדין ולגבורה, אלוקים היא ספירת גבורה, אך בינה שנמצאת גם בצד הגבורה היא נקראת אלוקים חיים מכיוון שהבינה תמיד צמודה ואינה יכולה בלי החכמה הנקראת חיים.

למדנו שיש 4 עולמות בראשי תיבות אבי"ע אצילות בריאה יצירה עשייה.
אם אצילות היא חכמה, ממילא עולם הבריאה בחינת בינה מכיוון שהיא נולדה מהאצילות.

כמו כן למדנו ששם ה' = י' ה' ו' ה' – 
היוד מסמלת את עולם האצילות.
האות ה' את עולם הבריאה
ו' עולם יצירה
ה' סופית עולם העשייה העולם שלנו שאנחנו חיים בו היום.

כשלמדנו את סוד האותיות למדנו שהאות ה' מייצגת את האשה, ולכן כעת מובן מדוע בשם הויה, האות השנייה האות דווקא ה' ודווקא היא מייצגת את עולם הבריאה. אתם רואים? המידע מתחיל להסתדר לנו.

כמו כן התורה מלמדת אותנו שבינה יתירה ניתנה לאשה – כלומר נשים נבונות יותר מגברים.
זאת הסיבה שנשים מדברות יותר מגברים שהרי החכמה היא מידע מתומצת והבינה היא הרחבת המידע.

לצפייה בקורס המלא לחץ כאן

סרטונים קצרים מכללת ואהבת לרעך כמוך

פייסבוק
אינסטגרם
טיקטוק
סאונדקלאוד
ספוטיפיי
וימאו
גוגל פודקאסטס
your image
Skip to content